Vlaková četba

18. prosince 2014 v 21:15 | Vanimaré |  Liturgika
Název článku je trochu divný, ale obsah článku patří do nové rubriky s názvem Liturgika. Dneska jsem jela naposledy z Olomouce s velkým batohem. Ano, už jsem se definitvně odstěhovala. Ve vlaku, jelikož už jsem se nemusela učit, jsem vytáhla dlouho dokládanou knihu s názvem Příručka pro varhaníky a začetla se. Mám ji nějakou dobu rozečtenou, hlavně část, která se týkala liturgie. Tu jsem ve vlaku dočetla a došla jsem do další části knihy, jejíž autorem je Karel Cikrle a jmenuje se Liturgická hudba. Dočetla jsem se do stránky 77, což není moc, ale aspoň něco. O několik stránek dříve byl jeden odstavec týkající se vztahu faráře a liturgické hudby. V podkapitolce s názvem Vztah k hudebníkům je doslova napsáno, cituji: "Farář se snaží, aby ve farnosti byli lidé, kteří se starají o hudební složku liturgie. Získává je hlavně z řad hudebně nadaných farníků. Snaží se, aby měli a doplňovali si hudební a liturgické vzdělání." (CIKRLE, Karel a SEHNAL, Jiří. Příručka pro varhaníky. 1. vyd. Rosice: Gloria, 1999. ISBN 80-86200-13-2. Přesně na straně 73.) Další novinkou, i pro mě, je, že farář má podporovat a umožnit činnost hudebníků a to nejen jejich učinkování při liturgii, ale také na cvičení. A peníze (řešilo se to pod jedním článkem v komentářích) nejsou jen na opravy, provoz a pastoraci, ale také na liturgii. A liturgie je nejdokonaleším projevem úcty k Bohu. Liturgie je vrcholnou, ne však jedinou činností církve. (CIKRLE, Karel a SEHNAL, Jiří. Příručka pro varhaníky. 1. vyd. Rosice: Gloria, 1999. ISBN 80-86200-13-2.) A ještě přidám jednu informaci, kterou jsem taky netušila, že na varhany se musí hrát pravidelně, jinak chátrají.
Tak to bude asi všechno. Potřebovala jsem se trochu vypovídat. V pravidelném reportu z týdne se dozvíte i jiné zajímavosti z posledního týdne v Olomouci.
Požehnaný závěr adventní doby a krásné Vánoce přeje Vanimaré
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama